Metode, Metodoloģija, Tehnoloģija
- Metode (grieķu methodos) – vārda plašākajā nozīmē – “ceļš uz kaut ko”, subjekta darbības veids jebkurā no tā formām.
- Metodoloģija (no “metode” un “loģika”) – doktrīna par struktūru, loģisko organizāciju, darbības metodēm un līdzekļiem.
- Metodoloģija ir veids, kā organizēt zināšanas noteiktā realitātes sfērā; tā nosaka zinātniskās darbības teorētiskos un praktiskos vispārīgos principus un paņēmienus.
- Metodoloģija – noteiktu metožu un paņēmienu sistēma, ko izmanto noteiktā darbības jomā (zinātnē, politikā, mākslā utt.)
- Metodoloģiju var aplūkot divās daļās: gan teorētiskajā, un to veido epistemoloģijas filozofisko zināšanu sadaļa, gan praktiskajā, kas vērsta uz praktisku problēmu risināšanu un mērķtiecīgu pasaules pārveidošanu.
- Metodologi veido sistēmas: jebkurā projektā, korporācijā, izglītībā – jebkurā struktūrā, kas prasa visu procesu racionalizāciju, komunikāciju un optimizāciju.
- Tehnoloģija – metožu un paņēmienu kopums, lai sasniegtu vēlamo rezultātu. Tehnoloģija plašā nozīmē ir zinātniski pamatotu zināšanu pielietojums praktisku problēmu risināšanai. Jebkura tehnoloģija lielākā vai mazākā mērā ir virzīta uz zinātnisko ideju, pieņēmumu, teoriju realizāciju praksē (tās ir inovatīvas). Tāpēc mācību tehnoloģijas ir starpposms starp didaktiku (mācību teoriju) un pedagoģijas praksi.
- Mācību tehnoloģija = Mācību metodes + mācību organizācijas formas + mācību līdzekļi
- Metode ir pedagoga un izglītojamā didaktiskās sadarbības paņēmienu sistēma, ar kuras palīdzību izglītojamie apgūst jaunas zināšanas, prasmes un iemaņas, vienlaikus attīstot arī savas izziņas spējas. Tātad pedagogs un izglītojamais sadarbojas, izmantojot noteiktu paņēmienu kopumu, lai sasniegtu mācību mērķus.
- Mācību metodika ir mācību metožu un paņēmienu kopums mācību mērķu konkrētā mācību priekšmetā sasniegšanai.
- Mācību organizācijas forma ir atbilstoši noteiktai kārtībai un laika režīmam izglītojamā un multiplikatora sadarbības norise. Tradicionālās mācību organizācijas formas ir: mācību stunda, seminārs, mācību ekskursija, laboratorijas darbs, praktikums, konsultācija, mājas darbs. Līdzās tradicionālajām mācību organizācijas formām mūsdienās izmanto ar globālo tīmekli saistītas formas (e-mācības u.c.).
- Mācību līdzeklis ir mācību programmas īstenošanai nepieciešamā mācību literatūra, mācību uzskates līdzekļi, tehniskie mācību līdzekļi, mācību materiāli un iekārtas, ko izmanto mācību procesā. Mūsdienās daudzi mācību līdzekļi atrodami globālajā tīmeklī.